Çiçek Bakımı

Bandırma Kardelen Çiçekçilik

 

ÇiÇEK BAKIMI

Eğer çiçekleriniz oasis adi verilen çiçek süngerleri içinde geldiyse yeteri kadar su koymayı unutmayin. Oasis çiçegin ömrünü uzatan bir maddedir. Ayrıca suyun içine çiçeklerin ömrünü arttiran vitaminlerden koymak faydalı olacaktır.
KESME ÇiÇEKLER
Çiçekleri keserken çiçek kesme makasi veya biçagi kullaniniz ve kesinlikle kumas makasi kullanmayiniz Çiçegin saplarini suyun içinde kesmeye özen gösterin ve kesilen suyun temiz olmasina dikkat edin. Su sicakliginin 20-25 C derecesinde olmasina dikkat ediniz böylelikle çiçeginizin ömrünü uzatmis olacaksiniz. Kesme çiçeklerde vazo degisimi yapilirken aktarma yapilacak vazo temiz su ile doldurulmalidir. Çiçegin suya girecek kisimlarindaki yapraklari temizlemek gerekmektedir. Böylece olusacak bakteriyel kokulardan kurtulmus olacaksiniz.
Eger çiçeklerinizin yasam süresini uzatmak için özel koruyucular kullaniyorsaniz ve suda bakterilerin gelistigini görüyorsaniz ilk yapmaniz gereken sey vazonuza yada kabiniza iki günde bir ihtiyaci kadar suyu koymak olacaktir. Eger koruyucu kullanmiyorsaniz suyu degistirin, vazonuzun temiz olmasina dikkat edin ve çiçeklerin saplarini günlük olarak kesin.
Düzenlenmis çiçeklerinizi serin yerde tutmaniz (özellikle geceleri) gerekmektedir. Isi veren kaynaklardan uzak tutmaniz çiçeginizin ömrünü uzatacaktir. Lale fazla suda durmamasi gereken bir çiçektir. Vazodaki su miktari sapin 5 cm kadarinin suya degmesine izin verecek kadar olmalidir.
Vazolardaki bakterilerin önlenmesi için ve çiçeklerin daha rahat su çekmesi için 1 lt vazoya bir çay kasigi çamasir suyu ilave ederek çiçeklerin rahat su almasini temin eebilirsiniz. (Metal ve gümüs kablarda bu islemi yapmayiniz)

GÜLLERiN BAKIMI
Güller belirli açilarla kesilmesi gereken bir çiçektir. Temiz bir biçakla kesilmesi faydali olacaktir. Bu kesim sirasinda kumas makasi kullanmayiniz. Güllerin saplari suyun içinde kesilmelidir. Böylece kesilme sirasinda çiçegin sapinin içinden hava girmesi önlenmis olacaktir. Suyun altinda kalan yapraklarin bakteriyel koku olusturmamasi için saplardaki yapraklardan arindirmak gerekir.
Güller bolca su tüketimi yapan çiçeklerdir. Günlük olarak ihtiyaci olan su miktarinca vazoya ilave yapilmalidir. Güllerinizi direkt günes isinlarindan, televizyon isisindan, radyatörden, tavan pervanelerinden ve hava akimlarindan uzak tutunuz. Güllerin yasami için besin maddeleri çok önemlidir.
Eger gülleriniz boyun bükme durumunda ise yerini degistirin ve saplarini suyun içinde usulünce kesin. Bu islem sirasinda kullanilacak suyun sicak olmasi gül için faydali olacaktir. Bu gülde soklama yapacaktir. Ayrica boyun büken gülleri banyoda üzerine kagit serip islatin. 1-2 saat sonra vazoya yerlestirin.

ARANJMAN YAPIMI
Aranjmani yapmadan önce koyacaginiz kabi ve yeri iyi tespit etmeniz gerekmektedir. Yemek masasi aranjmanlarini mümkün oldugunca alçak tutmak faydali olacaktir, böylece masada oturan kisilerin birbirlerini görmesi daha kolay olacaktir.
Çiçek konulacak kabin iyi tesbit edilmesi gerekmektedir, uzun boylu çiçeklere uzun boylu vazo; kisa boylu çiçeklere kisa boylu vazo; dolgun tarzda yapilacak olan aranjmanlara genis vazo kullanilmasi faydali olacaktir. Kisacasi çiçegin büyüklügü uzunlugu ve hacmi çiçegin konulacagi kabla orantili olmalidir.
Çiçekleri koymadan önce kaba konulacak suyun miktarini iyi tesbit etmek gerekmektedir. Aksi takdirde fazla konulacak su her çiçek için fayda getirmez, örnegin gerbera gibi çiçekler fazla su içinde tutulmamalidir. Kabin ¼ nin su ile dolu olmasi bu çiçek için yeterli olacaktir.
Aranjman yaparken dikkat edilecek bir husus da kullanilan çiçeklerin birbirleriyle uyumudur. Çiçeklerin renkleri, boylari, büyüklükleri, yetistigi iklim önemli olan noktalardir. Örnegin, tropik çiçeklerle bu çiçeklere uyumlu olabilecek diger çiçekler kullanilmalidir.
Evinize gelen buketlerin altinda sarili olan folyo kagitlarini kaba koymadan önce çikartmalisiniz. Aksi takdirde suyun altinda olusucak bakterilerin bu kagidin içinde saklanabilecegini ve çiçegin suyunu degistirseniz dahi bu bakterilerin orada korunacagini unutmayin.